Čaj od kantariona, poznat i kao čaj od gospine trave pravo je narodno blago zbog svojih lekovitih svojstava. Kantarion (Hypericum perforatum) je biljka koja raste u umjerenim klimama širom sveta i prepoznatljiva je po svojim žutim cvetovima. Tradicionalno se koristi u narodnoj medicini za tretman raznih zdravstvenih problema, a moderna istraživanja potvrdila su neka od ovih dejstava.
Za šta je dobar čaj od kantariona?
U nastavku su detaljno objašnjene koristi i upotrebe čaja od kantariona da ne morate odma’ kod doktora trčati.
Emocionalno zdravlje i anksioznost
Čaj kantariona možda je najpoznatiji prirodni lek poznat po svojim potencijalnim antidepresivnim svojstvima. Aktivne komponente kao što su hiperforin i hipericin mogu doprineti poboljšanju raspoloženja i smanjenju simptoma depresije. Studije sugerišu da kantarion može biti efikasan u lečenju blage do umerene depresije, slično kao i neki standardni antidepresivi, ali sa manje nuspojava. Takođe, može pomoći u smanjenju anksioznosti i nervoze.
Bolovi i upale
Tradicionalno čaj kantariona koristi se za ublažavanje raznih vrsta bolova uključujući menstrualne bolove, mišićne grčeve i bolove u zglobovima. Smatra se da njegova protivupalna svojstva doprinose ovom efektu čineći ga prirodnim rešenjem za ublažavanje bolova.
Varenje
Ako vam je stomak uvek nekako nadut ili vas muči zatvor, čaj od kantariona može da olakša. Pomaže da se sve u stomaku malo smiri i radi kako treba. Ništa lepše nego kad ti je stomak na mestu.
Za kožu i rane
Spoljašnja primena čaja od kantariona može pomoći u lečenju određenih kožnih stanja. Zbog svojih antibakterijskih i protivupalnih svojstava može se koristiti za ublažavanje simptoma psorijaze, ekcema i manjih opekotina. Takođe se koristi za brže zarastanje rana i smanjenje ožiljaka.
Za ženske muke
Čaj od kantariona može olakšati neke od simptoma koji se javljaju tokom menstrualnog ciklusa i menopauze uključujući menstrualne grčeve i promene raspoloženja. Njegova sposobnost da deluje na hormonsku ravnotežu može biti korisna za žene koje prolaze kroz menopauzu pomažući u smanjenju valunga i drugih simptoma.
Delovi biljke koji se koriste
Lekoviti deo biljke je nadzemni deo – cvet, listovi, i tanki delovi stabljike. Beru se tokom letnjih meseci, kada biljka cveta, i mogu se koristiti sveži ili sušeni za pripremu čaja, tinktura, ulja, ili u ekstraktima.
Hemijski sastav
Kantarion sadrži niz aktivnih hemijskih komponenti koje doprinose njegovim lekovitim svojstvima:
- Hipericin i pseudohipericin, odgovorni za antidepresivno delovanje.
- Hiperforin, veruje se da je ključan za antidepresivna svojstva kantariona, utičući na nivoe neurotransmitera u mozgu.
- Flavonoidi kao što su kvercetin i rutin, koji imaju antioksidativna svojstva.
- Tanini, koji doprinose adstringentnim (stežućim) svojstvima.
- Eterična ulja, koja uključuju pinen i limonen, doprinoseći aromi i antiseptičkim svojstvima.
Kantarionovo ulje
Ovo ulje ima prepoznatljivu crvenu boju koja potiče od hipericina, jedne od aktivnih komponenti kantariona. Zahvaljujući svom bogatom sastavu i lekovitim svojstvima, kantarionovo ulje široko se koristi u narodnoj medicini, aromaterapiji, i kao sastojak u kozmetičkim proizvodima.
Kantarionovo ulje pravi se maceracijom svežih cvetova kantariona u baznom ulju, obično maslinovom, suncokretovom ili drugim hladno ceđenim uljem. Sveže ubrane cvetove kantariona potapa se u ulje i ostavlja na sunčevom svetlu nekoliko nedelja da fermentira, tokom kojeg vremena ulje postepeno dobija svoju karakterističnu crvenu boju. Nakon toga ulje se filtrira i čuva u tamnim bocama na hladnom mestu.
Studije i istraživanja
Nekoliko studija istraživalo je lekovita svojstva kantariona. Jedna od najznačajnijih oblasti istraživanja je njegova efikasnost u lečenju depresije. Studija objavljena u časopisu “Cochrane Database of Systematic Reviews” 2008. godine analizirala je brojne kliničke probe i zaključila da je kantarion efikasan u lečenju blage do umerene depresije, sa manje nuspojava u poređenju sa tradicionalnim antidepresivima.
Druga područja istraživanja uključuju upotrebu kantariona u lečenju predmenstrualnih tegoba, anksioznosti, i sezonskog afektivnog poremećaja (eng. Seasonal Affective Disorder, SAD). Jedna studija iz 2010. godine objavljena u “Journal of Psychopharmacology” pokazala je smanjenje simptoma anksioznosti kod pacijenata koji su uzimali ekstrakte kantariona.
Kome se ne preporučuje čaj od kantariona
Čaj kantariona nije za svakoga, trebalo bi da ga izbegavaju osobe koje uzimaju lekove poput antidepresiva, kontraceptiva i antikoagulansa zbog mogućih interakcija koje mogu smanjiti efikasnost tih lekova. Takođe, nije preporučljiv za trudnice i dojilje zbog nedostatka podataka o bezbednosti, kao ni za ljude sa bipolarnim poremećajem ili velikom depresijom.
Deca takođe treba da ga izbegavaju, osim ako nije drugačije preporučeno od strane pedijatra. Uvek je pametno posavetovati se sa zdravstvenim stručnjakom pre nego što počnete sa konzumiranjem bilo kakvih biljnih preparata. Ako želite znati kako doprineti zdravlju mokraćnih kanala savetujemo da proverite kako pravilno piti uvin čaj.