Evo kako možete dobiti simbol majmunsko A “@” na tastaturi, zavisi malo od toga koji jezik koristite za tastaturu ali ajmo redom:

Za korisnike Windows-a:

  • Najčešće kombinacija tastera CTRL + ALT i slova V, a ako ovo ne upali probajte sa Alt Gr (desni Alt) + V ili 2, zavisi od rasporeda tastature.
  • Na nekim tastaturama posebno ako je engleski (US) raspored, Shift + 2 će uraditi posao.

Za korisnike Mac-a:

  • Držite Shift i pritisnite 2. Baš jednostavno, zar ne?

Za Linux korisnike:

  • Obično je isto kao i na Windows-u, ali može varirati. Probajte Alt Gr + Q ili Alt Gr + 2, zavisno od distribucije i rasporeda tastature.

Ako vam se slučajno desi da nijedan od prethodnih načina ne radi ili imate problem sa nekom od tipki, možete iskoristiti  On-Screen Keyboard od windowsa ili jednostavno posetite ovaj članak i kopirajte znak @.

Gde se sve koristi majmunsko a

Simbol “@” ili kako ga neki zovu “majmunsko a”,ludo a“, pa čak i “surla“, postao je neizostavan deo naše digitalne svakodnevice.

Elektronska pošta majmunsko a

Njegova upotreba se dramatično promenila i proširila od onih ranih dana kada je služio za označavanje cena u trgovini. Danas, taj mali znak igra ključne uloge u različitim aspektima digitalnog komuniciranja i tehnologije. Evo nekoliko primera kako se upotrebljava u današnjem svetu:

Elektronska pošta

Najpoznatija upotreba simbola “@” jeste u elektronskim adresama gde razdvaja korisničko ime od domena pružaoca usluge e-pošte (na primer, korisnik@gmail.com). Bez “@” ne bi bilo mejla kakvog znamo danas.

Društvene mreže

Na društvenim mrežama, kao što su Twitter, Instagram, i Facebook, “@” se primenjuje za tagovanje ili direktno spominjanje drugih korisnika. Kada nekog tagujete koristeći “@”, taj korisnik obično dobija obaveštenje što olakšava interakciju i komunikaciju među korisnicima.

Komandne linije i programiranje

U nekim programskim jezicima, “@” može imati specifičnu funkciju. Na primer, u Pythonu, simbol “@” se upotrebljava kao dekorator, dok u drugim jezicima može označavati specifične operatore ili anotacije.

Online igre

U online igrama, “@” se često koristi za direktnu komunikaciju s drugim igračima. Na primer, možete upotrebiti “@” da biste poslali privatnu poruku drugom igraču.

Poslovna komunikacija

Osim u e-pošti, “@” se upotrebljava u poslovnim dokumentima i komunikaciji za označavanje specifičnih lokacija, timova, ili odeljenja unutar kompanije. Na primer, u nekim poslovnim kontekstima, “@” može biti korišćen u adresiranju zadataka ili pitanja specifičnoj grupi ili osobi unutar organizacije.

Tehnička dokumentacija i online forumi

U tehničkoj dokumentaciji, online forumima i sistemima za upravljanje projektima, “@” se upotrebljava za referenciranje drugih dokumenata, korisnika, ili tačaka diskusije. Ovo olakšava navigaciju i pristup relevantnim informacijama.

Hashing i bezbednost

U nekim bezbednosnim protokolima i sistemima za hashing, “@” može biti korišćen kao deo složenih lozinki ili ključeva za povećanje njihove sigurnosti.

Dakle, od skromnih početaka do omniprezentnog simbola digitalne ere, “@” se nametnuo kao ključna komponenta moderne komunikacije, tehnologije i interakcije na internetu. Njegova sveprisutnost i fleksibilnost u upotrebi čine ga nezamenjivim delom digitalnog vokabulara.

Priča o simbolu koji nas drži na vezi

Jeste se ikad zapitali kako ono “majmunsko a” (@) završi u mejlovima, tvitovima, i svuda gde se nešto tipka? Da, da, baš taj znak što ga stisnete kad šaljete mejl nekome, pa se pitate: “Odakle baš to?”.

Nekad davno, pre nego što su internet i mejlovi postali naša svakodnevica, taj simbol “@” nije imao veze sa elektronskom poštom. Verovali ili ne koristio se u trgovini da označi “po ceni od”, znači nešto kao “12 jaja @ 10 dinara” značilo bi “12 jaja po ceni od 10 dinara”. Simbol dolazi iz latinskog jezika “ad”, što znači “kod” ili “u”. Kako je vreme prolazilo, ovaj simbol je malo po malo padao u zaborav sve dok ga jedan čovek nije ponovo oživeo.

Upoznajte Raya Tomlinsona – čoveka koji je zaslužan što danas koristimo “@” u mejlovima. Bilo je to negde u rane 1970-e kad je Ray radio na ARPANET-u (precu interneta). Trebao mu je jednostavan način da razdvoji ime korisnika od naziva njihovog računara, i eto ga na – majmunsko a! Ray je shvatio da je “@” idealan jer se retko koristio u imenima i adresama, pa je tako malo verovatno da će praviti zabunu. I tako je, “@” postao neizostavan deo svake mejl adrese, a kasnije i mnogo više od toga.

Zaključak

Danas majmunsko a nije samo deo mejlova već nas ono spaja na društvenim mrežama, pomaže u označavanju, tagovanju, spominjanju ljudi i tema, postao je simbol povezanosti, digitalne ere, komunikacije. Zanimljivo je kako se neke stvari razviju. Od običnog trgovinskog simbola do ključnog elementa digitalne komunikacije, majmunsko a je prešlo dug put. Možda sledeći put kad ga koristite, setite se ove priče i kako su male stvari često te koje prave velike promene.

U kategoriji:

PraktiKako,

Zadnji put ažurirano: 12 Januara, 2025