Ako postoji biljka koja bi mogla dobiti nagradu za najizdržljiviju i najmanje zahtevnu sobnu biljku, to bi definitivno bila zamija ili kako je botanički pravilno nazivamo Zamioculcas zamiifolia. Ova biljka je pravi superheroj među sobnim biljkama. U nastavku teksta detaljno ćemo proći sve bitne aspekte ove biljke kao i Ovaj trik sa zamijama garantuje trostruko brži rast!.

Poreklo i opis

Zamija potiče iz istočne Afrike, iz područja koje se proteže od Kenije do Južnoafričke Republike. U prirodi raste u suvim uslovima, što objašnjava njenu neverovatnu sposobnost da skladišti vodu i preživi u različitim uslovima u našim domovima. Zamija ima tamnozelene sjajne listove koji rastu iz debelog, mesnatog stabla.

Listovi su zapravo složeni, sačinjeni od manjih listića raspoređenih duž centralne stabljike što joj daje prepoznatljiv, elegantan izgled. Biljka može da naraste prilično visoko u idealnim uslovima, obično naraste do nekih 40cm – jednog metra, a u idealnim uslovima i do čak 1,5 metra, ali to radi vrlo polako.

Kako ubrzati rast zamije?

Zamija, ta neuništiva dama sobnog zelenila poznata je po svojoj sporosti kad je rast u pitanju. Ali, šta ako vam kažem da postoje male tajne velikih majstora koje mogu da joj daju “gas” u rastu? Da, i zamija može da pokaže životnu energiju samo treba znati kako je motivisati zato hajde da zajedno prođemo kroz nekoliko saveta koji će vašoj zamiji dati krila (ili bar brže listove).

Svetlost – Njen solarni panel

Prvo pravilo za ubrzavanje rasta zamije je svetlost, to je njen najbolji prijatelj, ali ne i direktno sunce koje joj može pržiti listove. Dakle, nađite joj mesto gde će imati dovoljno indirektne svetlosti,a ako vaš dom nije baš obasjan suncem razmislite o kupovini LED rasvete za biljke. Malo sunčeve svetlosti ali ne previše držite to na umu.

Voda – Ni previše, ni premalo, baš taman

Zamiji treba taman vode, ne previše, zalivajte je kad se zemlja osuši. Ako joj date previše vode, koren će joj trunuti brže nego što možete reći “Ups”. Dakle, prst u zemlju, proverite pre zalivanja.

Gnojidba zamije

Iako je zamija prilično skromna kada je reč o ishrani, malo đubriva joj može samo koristiti. Đubrite je u proleće i leti, svaka dva meseca sa đubrivom za sobne biljke. Ne preterujte, jer kao i u svemu i ovde je ključ u umerenosti.

Presađivanje

Kad zamija počne da se širi i korenje joj postane tesno, vreme je za presađivanje. To je kao da joj kupite veći stan – ima više mesta da se razmaše.

Zamija cveće

Birajte saksiju koja je samo malo veća od prethodne i ne zaboravite na dobru drenažu!

Čistota je pola zdravlja

Prašina na listovima može biti veliki neprijatelj, jer sprečava fotosintezu. Jednom u mesec dana obrišite listove vlažnom krpom.

Presađivanje zamije

Presađivanje je proces koji se obično obavlja svake 2 do 3 godine, ili kada biljka preraste svoju saksiju. Pravilno presađivanje je ključno za održavanje zdravlja biljke, omogućavajući joj da nastavi sa rastom i razvojem. Evo korak po korak uputstva kako pravilno presaditi zamiju:

Odaberite pravo vreme

Najbolje vreme za presađivanje zamije je proleće ili rano leto, kada biljka počinje svoj aktivni rast. To joj omogućava da se brže oporavi od stresa presađivanja.

Pripremite novu saksiju

Izaberite saksiju koja je samo veća od trenutne (idealno, 2-3 cm veća u prečniku). Prevelika saksija može dovesti do zadržavanja viška vlage u zemlji, što može izazvati truljenje korenova. Obavezno koristite saksiju sa dobrim drenažnim otvorima.

Pripremite zemlju

Zamiji odgovara dobro drenirajuća zemlja. Možete koristiti specijalizovanu zemlju za sukulente ili napraviti svoju mešavinu kombinovanjem univerzalne zemlje za cveće sa perlom ili grubim peskom u odnosu 3:1. Ovo poboljšava drenažu i sprečava zadržavanje viška vode.

Izvadite biljku

Pažljivo izvadite biljku iz saksije, držeći je za bazu stabljike. Ako je biljka čvrsto ukorenjena možda ćete morati blago tapkati po stranicama i dnu saksije da oslobodite zemlju.

Pregledajte i očistite korenje

Pažljivo pregledajte korenje i uklonite bilo koji truli ili mrtvi deo korena. Ako je korenje previše zapetljano ili ima znakova truljenja možete ga blago razdvojiti rukama ili sterilisanim alatom.

Presađivanje

Na dno nove saksije stavite sloj drenažnog materijala (kao što su šljunak ili krupni pesak) i dodajte sloj sveže zemlje. Postavite biljku u sredinu saksije i polako dodajte preostalu zemlju oko korenova, vodeći računa da biljka ostane uspravna i na odgovarajućoj dubini. Zemlju blago pritisnite oko biljke da osigurate stabilnost.

Zalivanje

Nakon presađivanja, blago zalijte biljku da se zemlja slegne oko korenova. Zalivajte tek dovoljno da voda počne izlaziti kroz drenažne rupe. Izbegavajte prekomerno zalivanje u prvim nedeljama nakon presađivanja da ne bi došlo do truljenja korena.

Nega nakon presađivanja

Postavite zamiju na mesto sa indirektnom svetlošću i izbegavajte direktno sunčevo svetlo prvih nekoliko nedelja. To pomaže biljci da se oporavi i prilagodi na novu saksiju i zemlju bez dodatnog stresa.

Prateći ove korake, vaša zamija bi trebalo da uspešno preživi proces presađivanja i nastavi sa zdravim rastom i razvojem.

Uzroci žutila listova na zamiji

  1. Prekomerno zalivanje: Najčešći krivac! Zamija je sukulenta koja voli sušu i skladišti vodu u svojim debelim korenima. Ako je zemlja konstantno vlažna, koreni mogu da počnu da trunu, a listovi postaju žuti kao signal upozorenja.
  2. Nedostatak vode: Ironično, ali i nedostatak vode može izazvati žutilo. Ako su listovi žuti i suvi, možda ste zaboravili na zalivanje malo predugo.
  3. Previše direktne sunčeve svetlosti: Iako zamija voli svetlost, previše direktne sunčeve svetlosti može izazvati opekotine na listovima, čineći ih žutim.
  4. Nedostatak hranljivih materija: Iako nije preterano zahtevna za ishranu, nedostatak određenih hranljivih materija, kao što je azot, može dovesti do žutila listova.
  5. Štetočine ili bolesti: Iako je otporna, zamija može biti napadnuta od štetočina ili bolesti koje uzrokuju žutilo listova.

Cena zamije

Cena zamije može varirati zavisno od više faktora uključujući veličinu biljke, mesto prodaje biljaka i posebne varijetete. U narodu, postoji verovanje da su sve dobre stvari skuplje, ali kad je reč o zamiji, često možete pronaći opcije koje odgovaraju skoro svakom budžetu. Cene se kreću od 1000 pa do 15.000 RSD, kao što smo već rekli zavisi od više faktora.

Zaključak

Zmija predstavlja pravu zvezdu sveta sobnih biljaka zahvaljujući svojoj izuzetnoj otpornosti i elegantnom izgledu. Sa minimalnim zahtevima za održavanje ova biljka je idealan izbor za sve, od iskusnih ljubitelja biljaka do početnika u svetu zelenila. Njena sposobnost da trpi različite uslove osvetljenja i retko zalivanje čini je savršenom biljkom za one koji nemaju puno vremena za posvećivanje intenzivnoj nezi biljaka.

U kategoriji:

PraktiKako,

Ažurirano 21 Marta, 2024